Nepravopisné postřehy

13. prosince 2011 v 2:19 | Till |  Próza
Pravopis jest psaní pravé
psaní pravé, jest
jak správně tušíte zdravé
leč pro mne je to namáhavé
Trocha rýmů, pokud nejsou plny pravopisných chyb, nemůže škodit.
Ošemetné téma. Je třeba si dát pozor. Kdy jindy by si člověk měl dát pozor na pravopis? Článek o pravopisu nesmí obsahovat chyby, nebo se pletu? Opravte mě, jestli se pletu, možná je to naopak, možná na to spoléhám. Ať je to jak chce, dnes neprovedu opravu ve wordu. Dnes se moje pravopisné chyby dostanou na světlo světa. Ne že by se nebylo zač stydět, lidé sice chybují, ale čeho je moc.
Mohl bych se vymlouvat na dysgrafii, nebo na jiné dysfunkce. Ani nemusím, tímto avízem jsem předeslal, že do té sorty ubožáků patřím a nejen to. Já se k nim s radostí hlásím, k ubožákům. Vedle veřejného vyměšování je pro mě odhalení pravopisné chyby tou "největší" hanbou. Největší včetně bezpočtu jiných věcí. Jak se může špatně píšící ubožák dostat z fekálií do kterých ho jeho neschopnost správně vyplnit údaje na poště dostala? Není důvodu tyto problémy řešit, je to jen nemoc. Nemocní mají privilegia, alespoň se tak veřejnost tváří. Nejspíš tomu i věří, na rozdíl od nás ubožáků.
Jedna empirická zkušenost doufám neurazí. Přijde ubožák. Kam, že přijde? Do školy, přímo na hodinu českého jazyka. Samozřejmě už na začátku svého působení na škole učitele upozornil, že je ubožákem. Sedí, nedutá a doufá, že hodinu pro kterou se vyzbrojil jen argumenty zdůrazňujícími jeho "nemoc" přežije bez potíží. Jeho přáním však není vyhověno, píše se diktát. Silou argumentů se ubožákovi podaří, jen pro jeho ubohou osobu samozřejmě, zredukovat délku textu nutného ke klasifikaci na polovinu. Jaká škoda, že právě ona první půle je daleko náročnější, nežli půle druhá, kterou se mu tak pracně podařilo usmlouvat. Ubožák má nedostatečnou. Přirozeně.
Ohromné štěstí pro lidstvo je, že tato pandemická choroba, a choroba to určitě je, jinak by nebylo tolik nemocných, napadá pouze ubožáky. Ve chvíli kdy napíšete do monitorovací práce "vyděli jsme mislící sisli," jste nemocný ubožák.
Pravopis je dobrá věc, důležitá. Český pravopis, potažmo český jazyk je možná jediná věc, na kterou můžeme být opravdu, ale opravdu hrdí. Člověk, který svojí "nemocí" znásilňuje jedinou věc, na kterou můžeme být jako národ hrdí (jsem abstinent a sportu nefandím) je ubožák, nic víc. Leč nekamenujte ubožáky prosím. Jsme také jenom lidé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katikrocks katikrocks | Web | 13. prosince 2011 v 16:16 | Reagovat

Ten článek se mi líbí. Zaujal mě Tvůj styl psaní;)

2 who? who? | 22. prosince 2011 v 20:13 | Reagovat

Nádhera. Musím ti vytknout jen jednu věc-ty a ubožák? To sotva. Krásně píšeš(tedy po slohové stránce-tvůj škrabopis nemá s krasopisem mnoho společného-snad jen poslední tři písmenka)Možná jsi jen mohl dodat, že veškerá podobnost s reálnými osobami je čistě náhodná. Nevím proč, ale při čtení článku jsem si okamžitě vzpomněla na jednoho spolužáka :)

3 SaSa Zu SaSa Zu | 6. ledna 2012 v 20:54 | Reagovat

Tak čtu a čtu, jak jsem ti slíbila.. Hm.. V úterý? :-)

Moc pěkně píšeš, coý o sobě sám víš, takže označení "ubožák" k tobě ani nepasuje. U osob nejde jen o to co umí rukama či jestli dobře počítá a já nevím co dál, ale o to co má v hlavě svého, jeho osobnost, iniciativa..

Ale klaním se. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama