Pane Bože, Satane, nebo karmo je To tady.

13. prosince 2011 v 1:11 | Till |  Próza
Pane Bože, Satane, nebo karmo je To tady.
Tak vážení a milí, zkrátka vy v mé hlavě, přestalo To být nechutné a začalo To být nebezpečné. Je mi jedno co s Tím uděláme, ale udělejme to rychle prosím.
Nevím, jak se To stalo. Na To jsem po dlouhou dobu hleděl s nesmírným odporem. Najednou však, vážení a milí, jsem To udělal, pak znovu a znovu. Pravdou jest, že na Tom, ať už je to u kohokoli cokoli, bývá většinou horší pocit selhání, nežli ono To kvůli čemu jste selhali. Žel v mém případě je ono To daleko horší než už tak dost hrozný pocit selhání. Ono To je velice zákeřné z jednoho důvodu, není jako ostatní nechutná a nebezpečná Ta nebo Ona, není latentní, nepřišlo v mé slabosti, nýbrž si pro mě přišlo na vrchol. A pod vrcholem si, vážení a milí, můžete představit cokoli.
Fakt, že se To stále vrací, je zřejmý. Chce si mě podržet pod pomyslným Everestem, ze kterého mě To shodilo do nejhlubší Himálajské rokle. Vím, že mi To způsobem sobě vlastním něco bere. Toho něčeho, ačkoli už nevím, co to bylo, jsem si musel nesmírně vážit, protože cítím, jak mi to něco schází a chci to zpět. Mrzí mě, že si v plném rozsahu nemohu vybavit, o co přesně mě To připravilo, snad jen, že jméno této univerzálie začínalo na "s" a měla co dočinění s úctou.
Dovolte mi, vážení a milí, drobnou úvahu. Nazvěme ji například… Jak To přišlo mezi nás. Jak se, a teď apeluji na vás, vážení a milí, zapojte mozky, může stát skutečností transformace z pocitu absolutního zhnusení v závislost. Možná, že jsem viníka našel dříve, než se úvaha stačila rozvinout. Na mysl mi přišel přepych ve své ryzí podobě. Přepych nám, vážení a milí, rozložil už nejednu civilizaci. O kolik bychom byli dále v evoluci, kdyby císař Nero a jemu podobní nenarušili tvrdou kázeň přepychem, čímž de facto udělali krok zpět. A stejný přepych, který nakonec dovolil barbarům, jako byli Theodorich a Attila, obrátit římskou říši v prach, mě s největší pravděpodobností strhl do rokle. Je důležité definovat slovo přepych, je chápán všemi stejně, ale všichni, i vy vážení a milí, ho vidíme jinak. Dovolil bych si nejprve uvést definici slova přepych, kterou jsem nalezl na portálu ABZ slovník českých slov. Myslím, že bohatě postačí opsat synonyma na tomto portále uveřejněná, k etymologickému zařazení slova. Jsou to nadbytek, luxus a bohatství. Vážení a milí, jistě si sami říkáte, že luxus chápeme jako dostačující naplnění standardu, většinou je to potom standard hmotný. Máte bez výjimky pravdu, žel tento aspekt přepychu mě minul.
Mé optimum stálo, mimo jiné, na zavrhování Onoho jakožto původce všech problémů, které si jen dovedete představit. To jediné je na této záležitosti pozitivní, že až teď když jsem o své optimum přišel, vidím, že nebylo bezúčelné. Mé optimum, můj přepych mě naplnil pocitem bezpečí. Tento pocit byl, jak se ukázalo nyní, falešný. Ukončil bych tuto zpověď doznáním. Nebojuji s tím, přestože to dokážu, v tom je má největší slabost. Svého optima dosáhnete tehdy, kdy se smíříte s jeho ztrátou… Klišé, že ano.
 
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama