Světlo

17. dubna 2012 v 20:49 | Till |  Té. Tý.
Světlo jest prvotním paradoxem. Budiž světlo řekl bůh, a ejhle, první univerzálie byla na světě. Z ničeho vzniklo něco.
Což o to. Já nepochybuji, že z ničeho vzniklo neuchopitelné cosi, co identifikujeme ne proto, že bychom to viděli (vidím světlo je blábol), ale proto, že nám to viděti umožňuje.
A já se ptám. Je tma pouze stav kdy se našemu vědomí nedostává světla, nebo je to cosi mající vlastní existenci která je potlačována působením světla?
Víme, jak světlo vniká, jaké má vlastnosti a jsme schopni vyjádřit intenzitu jasu. Mě však daleko více zajímá interakce světla a tmy. Je tma tam, kde se nedostává světla opravdu tmou? A dá se snad světlo bez přítomnosti tmy stále ještě považovat za světlo? Je světlo pouze jistou fází, při níž dochází k fyzikální deformaci tmy?
Otázky pro fórum jsou položeny, doufám, že je někdo zvedne a nabídne mi odpověď.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 17. dubna 2012 v 21:09 | Reagovat

Tak nějak si myslím, že tma je prostě tma. Tma je stav, kdy nemáme možnost nic vidět, jelikož naše oči fungují jen díky světlu. Pokud se od předmětů odráží světelné záření, naše oči vnímají jeho barvu a tvar. A pokud se na naši půlku země v noci nedostane sluneční záření více, než může poskytnout odraz měsíce, nejsme schopni očima rozeznat tvar a barvu věcí, barva je dána jen díky světlu, ve tmě pro nás neexistuje. Možná existují organismy, nebo jiné formy života, jejichž oči pracují na jiném principu a oni to mají třeba naopak, ve dne (časový úsek, kdy jim svítí nějaká hvězdička) nic nevidí a naopak, pokud mají tmu, vidí. Takže tma a světlo jsou podle mě podmíněny nikoli samy sebou, ale tím, jak na ně pohlížíme my. To je můj z části zmatený a lehce vyvratitelný názor.

2 Till Till | 17. dubna 2012 v 21:16 | Reagovat

[1]: Je to racionální názor, nebudu ho bagatelizovat. Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama