Oceán plastů

15. května 2012 v 15:37 | Till |  Á budoucnost
Průmyslová výroba plastů začala v padesátých létech, z vývojového hlediska se tudíž jedná o relativně mladý objev. Za pouhých šedesát let, (tři generace) se ve světových oceánech nahromadilo ohromné množství plastů. Ano, tři miliony tun je skutečně gargantuovská cifra, kterou si jen málokterý z nás dovede představit. Objevují se ve všech hloubkách a nejsou rozhodně tak neškodné, jak hovoří propaganda. Propedeutikou do této problematiky mi byl pořad, jehož název je identický s nadpisem, Oceán plastů. Pořad monitoroval snažení manželského páru ekologických aktivistů, seznámil nás se současnými odpadovými trendy a nastínil nám fakta, která jsou ne zcela uspokojivá. Nyní se budu věnovat faktům, která jsem zachytil. Jsou následující…
Průmyslově se plasty začali vyrábět v padesátých letech.
· Přítomnost plastů se prokázala v žaludcích buřňáků, následně byla přítomnost plastů zjištěna u jedné poloviny veškerého ptactva.
· Světové oceány jsou již sto let monitorovány, přičemž byl zjištěn velký nárůst kontaminace způsobené plasty.
· Plasty se chemicky nerozkládají, ale rozpadají se na miniaturní částečky, které se dnes již nacházejí po celém světě.
· Mechanická výroba plastů spočívá v tom, že je ropa zpracována na malé granule, které pak putují k výrobcům. Tyto granule často unikají z nelegálních skladišť a v milionovém množství kontaminují oceány.
· Odpadkový vír, termín popisující oběh plastů v Tichém oceánu, unáší plasty mořskými proudy. Plasty se pak na určitých místech v oceánu hromadí.
· Plasty ovlivňují dokonce i zooplankton, základní složku potravy mnohých mořských organismů.
· Za prvních deset let tohoto milénia jsme spotřebovali stejné množství plastů jako za století minulé.
· V současné době se recykluje pouze pět procent světové produkce plastů.
· Plasty se zpracovávají především v Asii. Jako příklad byla uvedena Indie, v níž se zpracovává především odpad z Evropy. Tím výrazně "napomáháme" k rozvoji východní ekonomiky.
· Samo třídění je velice nákladné, pragmatičtějším řešením je, vyhnout se, nebo minimalizovat užívání plastů.
· Alternativou plastových tašek jsou rozložitelné tašky vyrobené ze škrobu.
· Plasty mohou uvolňovat bifenyl A. a jiné nebezpečné chemické látky, především antioxidanty. Nacházejí se dokonce i v tuku plejtváka myšoka. Dalšími látkami jsou ftaláty. Ftaláty snižují množství testosteronu a jsou následkem feminizací populací.
· Produkce plastů se každý rok zvyšuje o deset procent.

Na pořadu se mi velmi líbila přítomnost oponenta z řad zastánců plastů, jehož argumenty rozhodně nemohu považovat za neopodstatnitelné.
V tuto chvíli se musíme smířit s faktem, že plasty z našeho života jen tak nezmizí, protože jsme jimi svázali jak sebe, tak ostatní organismy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lúmenn Lúmenn | Web | 17. května 2012 v 18:35 | Reagovat

Brrr. z plastů se mi zvedá žaludek, zakázala bych je zákonem nebo nějak proti nim zakročila, protože jinak se jich nezbavíme - na něco se hodí, třeba mističky na jídlo nebo lahve s pitím, ale všechno pití dělat v plastu a všechny nákupu nosit v igelitu? Copak to nejde jinaK?

2 lobostome lobostome | Web | 17. května 2012 v 18:37 | Reagovat

Jsme v kolotoči jenž už se prý nedá zastavit. Alespoň nám to korporace vnucují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama